Past Winners

Nelson Pine Industries Chamber of Commerce Business Awards 2016

NPI Supreme Business Award Winner: MyTax

NZ King Salmon Large Business Award: MyTax

 

Nelson Forests Investing in People and Skills Award: Can Plan

Media Works Customer Service Excellence Award: Nelson Region Hospice Trust

Datacom Innovation Award: Trans Tasman Industries

Fairfax Media Start Up Award: Cod & Lobster

NZME SME Award: Trans Tasman Industries

For the full report on all 2016 award winners and finalists, Click here

Westpac Nelson Tasman Chamber of Commerce Business Awards 2015

2015 Supreme Business Award Winner Pic's Peanut ButterWestpac Supreme Award Winner: Pic’s Peanut Butter

EDA Large Business Award and Chamber Innovation Award: Pic’s Peanut Butter

 

NZME SME Award and Nelson Forests Investing in People and Skills Award: Nelson Tree Specialists

Nelson Mail Start Up Award: Hop Federation Brewery

Nelson Pine Industries Service Excellence Award: Ursula Hair Design

For the full report on all 2015 award winners and finalists, click here

Westpac Nelson Tasman Chamber of Commerce Business Awards 2014

Westpac Supreme Winner – Scott Construction

 

 

 

 

Redwood Cider Co Large Business Award Winner – Scott Construction

Redwood Cider Co Large Business Award finalists – Craig Potton Publishing and Trinder Engineers

MediaWorks Medium Business Award Winner – BlueBerryIT

NZME, formerly The Radio Network, Small Business Award Winner – Ursula Harris Hair Design
NZME, formerly The Radio Network, Small Business Award finalist – Jester House

The Nelson Mail Business Start Up Award Winner – Nelson Bays Decorating
The Nelson Mail Business Start Up Award finalists – Benjamin Black Goldsmiths, Walters PR

Nelson Pine Service Excellence Award Winner – Jester House
Nelson Pine Service Excellence Award finalists – Craig Potton Publishing, Scott Construction, Urusla Harris Hair Design

Wakatu Innovation Award Winner – Trinder Engineers
Wakatu Innovation Award finalists – BlueBerryIT, FlowMotion Ltd, Titan Slicer Ltd

Nelson Forests Investing in People and Skills Award Winner – Trinder Engineers
Nelson Forests Investing in People and Skills Award finalists – Jester House, Scott Construction, Ursula Harris Hair Design

Westpac Nelson Tasman Chamber of Commerce Business Awards 2013

Westpac Supreme Business Award 2013 –  Winner:  Glenn Roberts Electrical 

 

 

 

 

Nelson Pine Industries Service Excellence Award – Winner: Ursula Harris Hair Design
Finalists:    Glenn Roberts Electrical; Mike Pero Real Estate; Motueka Top 10 Holiday Park; Paradise Brokers;  Ursula Harris Hair Design

Wakatu Incorporation Innovation Award – Winner:   Switch Lighting
Finalists:   Motueka Top 10 Holiday Park; Switch Lighting; U B Free; Ursula Harris Hair Design

The New Zealand King Salmon Investing in People and Skills Award – Winner:   Ursula Harris Hair Design
Finalists:    Glenn Roberts Electrical; Scott Construction Limited; Ursula Harris Hair Design

The Nelson Mail Start up Business Award – Winner:   U Bike
Finalists:  Benjamin Black Goldsmiths; U Bike

The Radio Network Small Business Award – Winner:   Ursula Harris Hair Design
Finalists:   Paradise Brokers, Ursula Harris Hair Design

Media Works Medium Business Award – Winner:    Glenn Roberts Electrical
Finalists:    Glenn Roberts Electrical; Switch Lighting

Redwood Cider Large Business Award – Winner: Scott Construction Ltd

Nelson Tasman Chamber of Commerce Hall of Fame – Peter and Michael Talley

Westpac Nelson Tasman Chamber of Commerce Business Awards 2012

Westpac Supreme Business Award 2012 – Winner:  Brightwater Vineyards

 

 

 

 

Wakatu Innovation Award: Winner Pic’s Really Good Peanut Butter
Finalists: Titan Slicing Systems, Pic’s Really Good Peanut Butter, The Bridge Street Collective, Hybrid Homes and Living

The New Zealand King Salmon Investing in People and Skills Award – Winner: Whenua Iti Outoors
Finalists: Whenua Iti Outdoors, Kimi Human Resources, Jacks Tyre and Performance

Nelson Pine Industries Service Excellence Award – Winner: Action Forest Management Ltd
Finalists: Action Forest Management Ltd, Glenn Roberts Electrical Nelson Ltd, McGlashen Pharmacy

The Nelson Mail Emerging Business Award – Winner The Bridge Street Collective
Finalists: Chapman Employment Relations, The Bridge Street Collective

The Radio Network Small Business Award – Winner: Brightwater Vineyards
Finalists:  Anatoki Salmon, Brightwater Vineyards, Kimi HR  

Media Works Medium Business Award – Winner: Glenn Roberts Electrical Nelson Ltd
Finalists:  Action Forest Management Ltd, Glenn Roberts Electrical Nelson Ltd, Pic’s Really Good Peanut Butter

Port Nelson Large Business Award – Winner: Jennian Homes Nelson Bays Ltd
Finalists:   Hybrid Homes and Living Ltd, Jennian Homes Nelson Bays Ltd